Vesti si mai bune!

Vesti si mai bune!

NU e nevoie sa te inscrii in prealabil in Registrul electoral pentru a sustine un candidat! Am sunat din nou la AEP si, desi legea pare sa spuna asta (vezi mai jos), ei m-au asigurat ca nu este cazul si ca “ar fi o aberatie a legii”

Art. 54 (3) “Candidaţii independenţi trebuie să fie susţinuţi de minimum 1% din numărul total al alegătorilor înscrişi în Registrul electoral cu adresa de domiciliu sau reşedinţă în circumscripţia respectivă, fără ca numărul acestora să fie mai mic de 1.000 de alegători.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *